Ännu en final för lomma-killarna!
Säsongen har inte ens börjat och killarna har redan avverkat 3 cuper, och spelat 2 finaler!
Denna helgen spelade vi Stanstadcupen som spelades över tre dagar. Fredagen började med en första vinst, och sen följde killarna upp det med en fantastisk Lördag där dom vann 3 raka matcher. Målskyttet gick lite trögt i början, men mot skurup kom det lite islossning och slutade till slut 5-0 till Lomma. men lika viktigt som att göra mål är att hålla tätt bakåt och vi var det lag som släpte in absolut minst mål av alla! Stark laginsats alltså!
Obesegrade i gruppspelet gjorde att vi var klara för A-slutspel och möte IBK Lund i Semifinalen. där blev det ganska spännande får man säga, 1-1 efter full tid, och fortfarande lika efter 5 straffar, efter att Felix briljerat i målet. när det blir sudden straffar kliver Gustav in och sätter 2 raka straffar, och då var biljetten till Finalen klar!
I finalen möte vi ett bra Genarp, och vi ledde större delen av matchen men tappar på slutet, Rasmus åker på en rejäl smäll och bryter handleden i slutminuterna och det kändes i stunden rätt bittert att tappa det på slutet.
Det tog nån minut, men efter att ha fått smälta det hela lite och känna och klämma lite på pokalen, så var mungiporna där de skulle igen.
Men på det hela taget gjorde vi en bra cup, killarna hade kul, fick medaljer och en pokal med oss hem som kommer att ställas in i slättängshallen.
...Och Rasmus kommer att studsa tillbaka som aldrig för!






